zespół przekrwienia miednicy mniejszej

Zespół przekrwienia miednicy mniejszej

Żylaki miednicy – czyli zespół przekrwienia żylnego miednicy.

Zespół przekrwienia żylnego miednicy najczęściej rozwija się u kobiet spodziewających się kolejnego dziecka (u wieloródek). Szacuje się, że co dziesiąta kobieta w ciąży zmaga się z niewydolność żylną w obrębie miednicy. Jednym z objawów, który wskazuje na żylaki miednicy, jest uporczywy ból w dole brzucha, utrzymujący się kilka miesięcy. Powinien on skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.


Zespół przekrwienia żylnego miednicy rozwija się podobnie jak żylaki kończyn dolnych. W obu przypadkach żyły, które odprowadzają krew w kierunku serca, nie działają prawidłowo. W żyłach miednicy odpływ krwi jest blokowany przez ucisk powiększającej się macicy, co podnosi ciśnienie wewnątrz żył biodrowych wewnętrznych, prowadzi do ich poszerzenia, a dalej do powstania żylaków. W przypadku żylaków miednicy pojawiają się one w obrębie żył jajników, macicy, przymacicza, a także w okolicach miejsc intymnych.


Zespół przekrwienia żylnego miednicy – przyczyny

Zespół przekrwienia żylnego miednicy najczęściej rozwija się u kobiet spodziewających się dziecka i zwiększa się wraz z kolejną ciążą. Dochodzi do znacznego poszerzenia żył jajnikowych, żył przymacicza, macicy i krocza, a dalej do rozwoju w tym rejonie żylaków


Zespół przekrwienia żylnego miednicy – objawy

Objawami zespołu przekrwienia żylnego miednicy są przede wszystkim częste, tępe dolegliwości bólowe w podbrzuszu, okolicy krzyża lub krocza, które nasilają się zwłaszcza w czasie:

  • menstruacji (wówczas krwawienia są znacznie bardziej nasilone niż podczas wcześniejszych miesiączek)
  • w pozycji stojącej
  • stosunków płciowych (niejednokrotnie je uniemożliwiają) lub po ich zakończeniu
  • ciąży

Charakterystycznymi dolegliwościami są równie uczucie ciężkości okolicy krocza i parcie na pęcherz moczowy. Często pojawia się oziębienie płciowe, niepokój i depresja, znacznie pogarszające komfort życia.

Poza tym w okolicach sromu, krocza (tzw. żylaki okolic intymnych), a także w przyśrodkowej lub przyśrodkowo-tylnej części ud oraz pod pośladkami można zauważyć żylaki, choć nie pojawiają się one u wszystkich pacjentek.


Zespół przekrwienia żylnego miednicy – diagnostyka

W przypadku zespołu przekrwienia żylnego miednicy badanie ultrasonograficzne jest badaniem wstępnym i zazwyczaj nie wystarcza do postawienia pełnego rozpoznania. Konieczne są badania kontrastowe –  rezonans magnetyczny z kontrastem oraz flebografia inwazyjna.


Zespół przekrwienia żylnego miednicy – leczenie

W leczeniu zespołu przekrwienia żylnego miednicy stosuje się m.in embolizację. Jest to zabieg, który polega na wykonaniu małego nacięcia na skórze, wprowadzeniu do żyły udowej portu naczyniowego, a następnie na przeprowadzeniu cewnika angiograficznego  do zmienionej  chorobowo żyły. Potem przez cewnik wprowadza się  zwoje  specjalnego drutu (spirale embolizacyjne), dzięki któremu nieprawidłowe naczynie zostaje zamknięte, a krew przepływa inną, prawidłową drogą. Cały zabieg odbywa się pod kontrolą RTG. W podobny sposób można zamknąć nieprawidłowe naczynia np. metodą  obliteracji chemicznej (skleroterapia, klej wewnątrznaczyniowy). Po zabiegu pacjentka przez jeden dzień pozostaje w szpitalu.

 

gabinet w sanoku

FLEBO CLINIC

ul. Legionów Polskich 42

38-500 Sanok

rejestracja telefoniczna

Od poniedziałku do czwartku

12:00 – 20:00

W piątek

08:00 – 12:00

TEL: 13 430 00 95